MAROKO. GRANICE WOLNOŚCI / Magazyn Kontynenty

Możliwe, że moja przygoda zaczęła się wtedy, gdy jako 11-letni chłopiec siedziałem pod stołem, na którym leżał aparat fotograficzny, odbitki i broń. Przy tym stole siedzieli mój ojciec oraz pewien fotoreporter. Podsłuchiwałem ich rozmowę.

Opowieści, które wtedy usłyszałem zdawały się wręcz nierealne, trudne do zrozumienia dla chłopca wychowanego na wsi, z dala od dużych miast. Pobudzały wyobraźnię, inspirowały, były jak ogromny podmuch czegoś niepojętego, ale niezwykle wciągającego. Wtedy wymarzyłem sobie, że będę podróżował. Pierwszą „podróż” odbyłem już na drugi dzień, chodziłem po polach zachwycając się otaczającym mnie światem. Niestety nie poznałem nazwiska tego fotoreportera, nie zdążyłem zapytać o to ojca, który zmarł trzy lata później. Od tamtej pory minęło ponad 30 lat i przejechałam dziesiątki tysięcy kilometrów. Zobaczyłem różnorodność świata, kultur, interesujących ludzi. Zobaczyłem piękne zwierzęta, majestatyczne drzewa i zachwycające krajobrazy.

Mam wiele fotoreportaży o ludziach, jednak kiedy robiłem ten o makakach czułem, że to ważny temat. Myślę, że ludzie jakoś sobie poradzą, w przeciwieństwie do dzikich zwierząt na naszej planecie, których jest coraz mniej i potrzebują naszego wsparcia i pomocy.

Kiedy napisałem do redaktora naczelnego Magazynu Kontynenty, odpisał od razu: „Pański materiał o makakach jest intrygujący wizualnie – ze zdjęć ułożylibyśmy zapewne fotoreportaż z przesłaniem – o tym, jak się świat natury z cywilizacją w tym zakątku globu splatają. To jest ciekawe.” Ponadto otrzymałem od Niego dużo cennych wskazówek. Jestem szczęśliwy, że ten materiał pojawił się w Magazynie Kontynenty, pośród innych artykułów wybitnych podróżników, reporterów, fotografów i pisarzy. Marzenia się spełniają!

ZAPRASZAM DO ARTYKUŁU „Maroko. Granice wolności” (str. 126 – 133).

KONTYNENTY to niezależne pismo o podróżowaniu – magazyn reporterów, pisarzy, fotografów, podróżników. W najnowszym numerze 1/2021  znajdziecie wciągające wywiady, artykuły, opowieści o odległych krajach, nieznanych obyczajach, odkryciach, ludziach i zwierzętach. Poza tym dużo wysublimowanych zdjęć uznanych fotografów. 

Niezwykle miło mi znaleźć się w towarzystwie takich podróżników, fotografów i reporterów jak m.in. Jacek Poremba, Jerzy Chociłowski, Katarzyna Nizinkiewicz, Mateusz Waligóra, Grzegorz Kapla, Anna Olej-Kobus, Billy Hare, i innych.

Najnowszy numer Kontynenty 1/2021 do zamówienia online:

Maroko. Granice wolności

 Wspieraj moje fotoreportaże  KUP ZDJĘCIA